Zasady żywienia dzieci w przedszkolu
- W placówce przedszkolnej serwowane są cztery posiłki dziennie ( śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek), które pokrywają 75 proc. dziennego zapotrzebowania dziecka na energię oraz pozostałe składniki pokarmowe. Przy takim rozkładzie należy poinformować rodziców o konieczności spożycia przez dziecko małej przekąski (nie słodkiej!) przed wyjściem z domu, jak również posiłku kolacyjnego po powrocie z przedszkola (nie zaleca się spożywania przez dziecko drugiego obiadu w domu).
- Posiłki są serwowane o stałych porach, z uwzględnieniem 2–3 godzinnych przerw.
- Wszystkie posiłki są spożywane przez dzieci przy stołach, w spokojnej i przyjaznej atmosferze.
- Posiłki trwają około 30–45 minut, po tym czasie talerze są zabierane, dzieci nigdy nie są zmuszane do zjedzenia wszystkiego.
- Dziecko ma zawsze możliwość poproszenia o dokładkę.
- Dziecko spożywa posiłek samodzielnie, jednak przy stałym wsparciu i opiece personelu.
- Pomiędzy posiłkami dzieci mają do dyspozycji wodę niegazowaną, do posiłków woda jest napojem dodatkowym.
- Pomiędzy posiłkami nie podaje się dzieciom żadnych przekąsek.
- Słodycze nie są nigdy wykorzystywane w przedszkolu jako nagroda w zabawach oraz nie towarzyszą dzieciom podczas planowanych wycieczek i spacerów.
- Tygodniowe jadłospisy przygotowywane dla przedszkola bazują na dobrej jakości owocach i warzywach sezonowych, które są najlepszym źródłem witamin i składników mineralnych.
- Przynajmniej raz w tygodniu w placówce prowadzone są pogadanki dotyczące żywności i zasad prawidłowego żywienia oraz „szwedzki stół – śniadanie, podczas którego dzieci samodzielnie mogą przygotować potrawę.
- Wybór produktów spożywczych serwowanych w placówce przedszkolnej opiera się na zasadach racjonalnego żywienia, a zbilansowana i urozmaicona dieta dostarcza składników pokarmowych niezbędnych do rozwoju młodego organizmu.
Zasady żywienia dzieci w wieku przedszkolnym
- Dzienny jadłospis dziecka powinien opierać się na pięciu posiłkach (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) serwowanych o stałych porach, z uwzględnieniem trzy–czterogodzinnych przerw.
- Jeżeli w przedszkolu maluch otrzymuje trzy posiłki zadbaj o to, aby przed wyjściem z domu Twoje dziecko zjadło małą przekąskę (nie słodką), a po powrocie z przedszkola kolację lub posiłek obiadowo-kolacyjny. Nie karm dziecka przed snem lub w nocy. Staraj się zachować taki sam rozkład godzinowy posiłków zarówno w tygodniu, jak i w weekend.
- Wszystkie posiłki Twojego dziecka powinny być spożywane przy stole.
- Posiłkom powinna towarzyszyć miła i spokojna atmosfera, bez zabaw i telewizji. Jeżeli to tylko możliwe, spożywaj posiłki razem z dzieckiem przy stole. Widząc rodzica jedzącego dziecko chętnie będzie go naśladować.
- Posiłek dziecka powinien trwać nie dłużej niż 30 minut, po tym czasie talerz należy zabrać. Pamiętaj o zasadzie: rodzic/opiekun decyduje o tym, co, kiedy i gdzie zje dziecko, a dziecko o tym, czy i ile.
- Jeżeli dziecko grymasi i nie chce jeść, nie zwracaj na nie uwagi i nie przekonuj na siłę do zjedzenia posiłku. Nigdy nie zmuszaj dziecka do zjedzenia wszystkiego z talerza.
- Nie zmuszaj dziecka do próbowania nowych produktów, jeżeli jednoznacznie się temu sprzeciwia.
- Nieznane wcześniej dziecku produkty spożywcze pozostaw w trakcie posiłku w jego zasięgu, dziecko chętniej spróbuje nowych produktów, mogąc samodzielnie o tym zdecydować.
- Jeżeli Twoje dziecko twierdzi, że nie jest głodne, nie zmuszaj go do jedzenia. Wywieranie presji przyniesie odwrotny skutek i wywoła negatywne skojarzenia. Chwal dziecko za ładnie zjedzony posiłek.
- Nie wykorzystuj słodyczy jako nagrody za ładnie zjedzony posiłek lub jako motywacji do jego zjedzenia.
- Pozwól dziecku na samodzielność, nawet jeżeli oznaczałoby to spożywanie posiłków rękoma i duży bałagan w kuchni.
- Maksymalnie ogranicz w diecie dziecka słodycze, batony, słodkie deserki, dosładzane płatki śniadaniowe, kupne ciastka, biały cukier, napoje słodzone i żywność wysoko przetworzoną: parówki, pasztety, jedzenie typu fast food, napoje gazowane, chipsy.
- Systematycznie zapoznawaj się z jadłospisem Twojego dziecka w przedszkolu, aby posiłki serwowane w domu stały się ich uzupełnieniem, rozmawiaj z dzieckiem o produktach i potrawach, które tam się pojawiają, aby zainteresować dziecko jedzeniem.
- Angażuj dziecko w pracę w kuchni, maluch z dużo większym apetytem zje własnoręcznie przygotowany posiłek.
Dyrektor Przedszkola nr 139
informuje , że Przedszkole odżywia dzieci zdrowo, zgodnie z normami i ostatnim rozporządzeniem dotyczącym zasad zdrowego żywienia, o czym Dyrektor Przedszkola informuje Rodziców na zebraniu zbiorowym. Placówka podaje dzieciom wodę mineralną do picia na żądanie, zapewniając w ten sposób dzieciom stały dostęp do wody pitnej na terenie Przedszkola.
Ponadto w celu kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci pozostających pod opieką placówki nauczycielki przedszkola biorą aktywny udział w konkursach i akcjach, przedszkole było jednym z organizatorów „IV Mokotowskiego Forum Wychowania Przedszkolnego” pt.: „Jedzmy zdrowo i kolorowo” w czerwcu 2015 roku, na którym były omawiane rożne aspekty żywienia w przedszkolach. Od tego momentu uczestniczymy w warsztatach „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.